7/24 Tıkla Hemen Ara! 0 850 460 92 90

Havadan Çekimde Kullanılan Ekipmanlar

yazan / Pazartesi, 23 Ocak 2017 / Kategori: Blog

Drone Nedir?

Dronelar son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve giderek artan talepleriyle havadan çekim yapmak için her tür videoda kullanılan insansız hava araçlarıdır. Bu araçlar eskiden ulaşılamaz bir noktada görülen havadan çekimi ulaşılabilir ve çok kolay bir hale getirip birçok küçük firmanın bu çekim yöntemini reklam filmlerinde kullanmasıyla büyümesine katkı sağladılar. Dronelar motorlarının gücü, kameralarının ve sensörlerinin özellikleri, uçuş süreleri veya dayanıklıkları açısından küçük, orta ve büyük ölçekli olarak birbirlerinden ayrılır.

Küçük Ölçekli Dronelar

Küçük ölçekli dronelar profesyonel dronelar içinde en uygun maliyetli ve ulaşılabilir olanlardır. Fakat bu dronların motorları  pek güçlü olmadığı için rüzgarlı hava şartlarında pek iyi sonuç alınabileceğiniz  söylenemez. Bu cihazlar hafif oldukları için uçuş süreleri daha uzundur.

Orta Ölçekli Dronlar

Orta ölçekli dronelar ise fiyatları küçük ölçekli dronelardan daha pahalı olup fakat daha verimli sonuç alabileceğiniz araçlardır.  Bu dronelarla hava şartları her ne kadar rüzgarlı olursa olsun motorunun kuvvetli olması ve kamerasındaki gimbal sayesinde daha kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz .Ayrıca pilleri daha güçlü olduğu için havada daha uzun süre kalabilir ve böylece çekim yaparken zaman için endişe etmenize gerek kalmaz.

Büyük Ölçekli Dronelar

Büyük ölçekli dronelar ise profesyonel dronlar içinde en kapsamlı fakat en pahalı olanlarıdır. Bu dronelar çoğunlukla dizi ve film sektöründe kullanılır. Bu araçların motorları  sayesinde hava koşulları her ne kadar kötü olursa olsun verimli sonuçlar alabilirsiniz ve ayrıca bu droneların altına farklı türde çekim yapabileceğiniz  gimbal ve kameraları takarak istediğiniz  görüntüleri elde edebilirsiniz.

Drone Operatörleri, Kumanda ve Ekran :

Genellikle havadan çekimlerde droneu 2 operatör kontrol eder; biri dronu yönlendirip kullanırken diğeri kamerayı kontrol eder böylece işlerine daha iyi odaklanıp  daha verimli ve kaliteli bir görüntü ortaya çıkartabilirler.

Kullandıkları kumandalar dronedan canlı görüntü akışını sağlayarak drone ve kamerayı daha verimli kullanmamızı sağlar.

Kumandaya herhangi bir akıllı mobil cihazını takarak dronedan gelen canlı görüntü akışını izleyebilirsiniz ancak  bizim tercihimiz ise Samsung’un Amoled ekranlı mobil cihazları ve Apple’ın Retina ekranlı mobil cihazlarıdır.