Havadan Fotoğraf Çekiminde Yaşanan Problemler

yazan / Cumartesi, 07 Nisan 2018 / Kategori: Blog
Drone Kiralama

Havadan Fotoğraf Çekiminde Dijital Diyafram ve Hareketli Nesneler

DJI Inspire 1, DJI Phantom 3 advanced gibi dronelar elektronik diyaframla çalışıyorlardı. Hareket halinde bir nesnenin, veya drone hareket halindeyken bir nesnenin fotoğrafını çektiğinizde, distortion dediğimiz nesnede veya nesnenin arka planında eğilme, bozulmalar olabiliyordu. Örneğin, hareket halindeki bir aracın fotoğrafını çektiğinizde arka plandaki ağaç veya elektrik direğinde sağa veya sola doğru eğilme olabiliyordu. DJI Phantom 4 pro gibi yeni nesil dronelarda mekanik diyafram bulunuyor, bu sayede, yukarıda anlattığımız en rahatsız edici problemlerden birinin önüne geçebiliyorsunuz. Özellikle burst modunda, bu problemi yaşama olasılığınız, DJI Phantom 4 pro’nun ulaşabileceği son hız olan 75km/h hızda bile en aza iniyor.

Havadan Gece Uzun Pozlama ve Rüzgar

Yaşanan problemlerden biride, hepimizin sevdiği, özellikle gece çekimlerinde veya mavi saat diliminde yapmak istediği uzun pozlamada rüzgarın etkisiyle yaşanan netlik kaybı ve bozulmalar. Tabii ki uzun pozlama esnasında, pozlama süresi gibi doğru değerleri yakalamanız da çok önemli. Adobe Lightroom cc gibi bir çok programla bunu aşabiliyorsunuz ancak, baskı alacağınız bir fotoğrafta yapacağınız retouch işlemleri bile yeterli kalmayabilir. O yüzden rüzgarsız bir havada fotoğraf çekimini gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Özellike 50m ve üzeri bir irtifadan fotoğraf çekimini gerçekleştirecekseniz, işiniz dahada zorlaşacaktır.

Havadan Raw Fotoğraf Çekimi ve Hafıza Kartı Hızı

En sık yaşanan problemlerden biride, özellikle jpeg + raw veya sadece raw fotoğraf çekerken, kayıt tuşuna bastıktan hemen sonra, fotoğrafı çektiğinizi, kaydettiğinizi düşünerek bir sonraki kadrajı ayarlamaya geçiyor olmamız. Daha kayıt işlemi bitmediği için, fotoğrafın bir kısmı siyah olabilirken, fotoğrafın bir kaç alanının üstüste binmesi gibi problemler yaşanabiliyor. Bu problemi yaşamamak için hafıza kartınızın yazma hızının çok iyi olması gerekiyor. Bazı durumlarda hafıza kartınızın class 10 kategorisinde olması yeterli olmayabiliyor.

Güneşe Karşı Havadan Fotoğraf Çekimi

Natural Density (Doğal Yoğunluk) dediğimiz, kullandığınız drona uygun ND filtreniz yoksa, işiniz çok zor. DJI Phantom 4 pro serisinde mekanik diyaframa müdahale edebilmeniz sayesinde ND filtre olmadan da harika işler çıkarabilirsiniz ancak daha eski drone’larda kesinlikle ND filtre kullanmanız gerekiyor.  Sahip olacağınız ND filtre sayesinde, video çekiminde doğru shutter speed  (deklanşör hızı) yakalamak için, frame rate (kare hızı) ayarınıza göre ayarlama yapabilirsiniz. Diğer türlü siz 50 fps çekerken, gün ışığında deklanşör hızınız 1/1000 dolaylarında gezecektir.