Antalya’da Drone Uçurabilir miyim?

yazan / Perşembe, 06 Haziran 2019 / Kategori: Blog
Antalya Havadan Çekim

Antalya’da izinsiz drone çekimi valilik kararı gereğince yapılamaz. İzin mi? İzin konusuna değindiğimiz kısa yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Perge Antik Kenti gibi yerlerde Drone Çekimi Yapılabilir mi?

Değerli okuyucularımız, öncelikle Antalya, valilik tarafından drone uçuşuna tamamıyla kapalı bir bölge. Bir çoğunuz Türkiye’de drone uçurmanın bazı izinlere tabi olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Hobi, amatör veya ticari amaçlı farketmez, her koşulda valilik tarafından drone uçurulması yasak bölgede hiç bir amaçla kullanılamaz. Perge antik kenti, özel bir konumdur. Antalya havalimanına çok yakındır, burada uçuş için özel izinler alınması gerekir. Antik kent olmasından dolayı kültür ve turizm bakanlığından da izin almak gerekir. Drone uçurmak için gördüğünüz gibi bir çok noktadan izin almak gerekiyor.

Drone Uçurmak İçin Nasıl İzin Alabilirim?

Önceden valilik, kaymakamlık üzerinden izin için işlem yapılabiliyordu. Günümüzde izin için tek başvuru noktası şu anda Sivil havacılık genel müdürlüğüdür. Sisteme kayıtlı drone ve kayıtlı pilot üzerinden online formu doldurarak herhangi bir yer için izin başvurusu yapabilirsiniz. Sonuç almak için aceleci olmayın, başvurduğunuz yere göre, 20 günü bulabiliyor.

İha Shgm Online Başvuru Formu

https://iha.shgm.gov.tr/