Yeni Drone Satın Aldım, Hemen Havadan Çekim Yapabilir miyim?

yazan / Cumartesi, 04 Ağustos 2018 / Kategori: Blog

Evet, biz ağırlıklı olarak İstanbul ve çevresinde havadan çekim yapan bir firmayız ama sadece bununla kalmıyoruz.  Drone teknolojileri konusunda eğitim alanında ve drone’la kargo taşımacılığı gibi kapsamlı konularda ar-ge faaliyetlerine devam ediyoruz. Bu nedenle e-mail adreslerimize gün içerisinde çok fazla soru geliyor. Bunlardan en çok karşımıza çıkan “Yeni Drone Satın Aldım, Hemen Havadan Çekim Yapabilir miyim?” sorusunu birlikte yanıtlayalım.

Ticari yada hobi amaçlı, 500 gr altı veya üstü hiç farketmez. Uçuşun yasaklandığı Kocaeli, İstanbul gibi illerde mesken mahal dışı olmadığı müddetçe izin prosedürünü yerine getirmeden uçuş gerçekleştiremezsiniz. Nedir bu izin prosedürü?

Önceden bir kaç belge düzenleyip, taratıp sivil havacılığa gönderiyorduk. Artık https://iha.shgm.gov.tr/  adresinden ticari veya bireysel hesabınıza giriş yaparak online izin başvurusunda bulunmanız gerekiyor. SHGM sizin adınıza, valiliğe, valilikte ilgili emniyet birimine yazı gönderiyor. Uygun görülmesi halinde, e-mail ortamında size bilgilendirilme yapılıyor. Bu günlerde izinlerin sonuçlanması 20 günü geçebiliyor, izin başvurusunda bulunmadan önce mutlaka bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Bireysel SHGM hesabınızla mesken mahal, şehir merkezlerinde hobi – sportif uçuş için izin başvurusunda bulunamazsınız.  Bu alanlarda sadece ticari uçuş gerçekleştirilebiliyor. Dronunuzun sigortasını yaptırmanız, telsiz haberleşme belgenizin olması, donunuzun şirket adına kayıtlı olması ve operatörünüzün iha – 0 veya iha-1 drone pilot sertifikası olması gerekmektedir.

Tavsiyemiz, yeni satın aldığınız dronunuzla şehir dışında, ormanlık alanda pratik yapmanız, kendinizi geliştirmeniz yönündedir. Drone uçuşu konusunda sorularınız için bizi 05546174760 nolu telefonumuzdan arayabilir veya yildiray@havadayiz.com e-mail adresimize e-mail gönderebilirsiniz.

Havadayız!

Yıldıray