Havadan Çekimde Ham Görüntünün önemi

yazan / Perşembe, 28 Aralık 2017 / Kategori: Blog

Öncelikle ham görüntü yani RAW ismiyle kullanmış olduğumuz formata biraz değinelim. RAW kelimesi ingilizcede ‘Ham’ anlamında kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan DSLR fotoğraf makinelerini JPEG formatı ile birlikte RAW formatında’da çekme olanağı sağlar. RAW formatında yapılan çekimlerde kaydedilen görüntü de herhangi bir kayıp yaşanmamaktadır. Çekim sonrasında görüntü üzerinde yapılacak işlemlerde yüksek kalitede görüntüler elde edebiliriz.

Çekilen görüntüde geniş aralıklarda parlaklık seviyesi yakalanır. Parlak seviyesinin yüksek olması ilk başta bizi korkutsada görüntünün üzerinde bize daha fazla oynama yapmamıza imkan sağlar. Parlalık seviyesini basamak sistemine benzetebiliriz, siyahtan beyaza doğru basamaklar çoğalır ve basamak sayısı arttıkça tonların geçişi o kadar pürüzsüz gerçekleşir.
Görüntüdeki poz kaymasını en aza indirir ve kaliteyi bozmadan bize görüntüyü düzeltme imkanı sağlar. Ham görüntülerde en çok dikkat etmemiz gereken unsurlardan biride beyaz dengesidir. Raw formatında beyaz dengesi bize mükemmelliği ve kaliteyi en üst seviyeye çıkarır.