Kocaeli – Darıca Gönül Kapısı Havadan Gece Çekimi (HD)

Havadan Darıca Gönül kapısını görüntüledik. Havadan çektiğimiz Gönül Kapısıyla ilgili detaylı bilgiyi asağıda bulabilirsiniz.

Gönül Kapısı
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın “Hizmet gönül işidir” anlayışıyla adını koyduğu ve hayata geçirdiği projelerden biri olan Darıca girişindeki Gönül Birliği Kapısı herşeyden önce devasa boyutlarıyla görenleri şaşırtıyor. Sanat İstanbul tarafından projelendirilen ve uygulanan bu şehir kapısında kullanılan figürlerin her birinin özel bir anlamı var. Anadolu’da kurulan Türkiye’nin de içinde olduğu son üç büyük devletten izler taşıyan kapı, adeta Darıca’nın Doğu’nun Batı’ya açılan kapısı olduğunu haykırıyor. Avrupa’ya sefere çıkan Müslüman ordularının İstanbul’dan önceki son mola yerinin Darıca olduğunu hatırlatıyor. Darıca’nın medeniyet birikimimizdeki yerinin önemli olduğunu ifade eden Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise “Gönül Birliği Kapımız bu yönüyle, hem Anadolu medeniyetinin dünyaya açılmasını, hem de dünyanın Anadolu’yla Darıca üzerinden tanışmasına işaret ediyor.” dedi. Selçuklunun yetiştirdiği Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin gönül insanı olan Mevlana’nın “Gönül vermedikçe gönül bulamazsın” anlayışına atıfta bulunan Başkan Karabacak, ülke mozaiğini oluşturmuş bu medeniyetlerin yansıması olan Gönül Birliği Kapısı’nın bugün hayata geçirilen ‘geçmişten geleceğe Büyük Türkiye’ vizyonunun bir parçası olduğunu da ifade etti.

KAPI ÜÇ KATLI APARTMAN BOYUNDA

Bir insandan yaklaşık 10 kat daha yüksek olan Gönül Birliği Kapısı’nın tepe noktasında duran yıldızın, sırtsırta vermiş hilallerin ve süslemelerin her birinin bir karşılığı var. Kapının kündekari işlemeleri Selçuklu Devleti’nden günümüze kalan en kıymetli süsleme sanatlarından biri… Kapıda kullanılan hilallerin içerisindeki bu süsleme sanatının ana parçası olan ve Selçuklu Devleti’nin mimari sembolü olarak bilinen 8 köşeli stilize yıldız, sayısal olarak ‘merhamet, şefkat, sabır, doğruluk, sır tutmak, sadakat, tevazu, cömertlik ve şükür’den oluşan sekiz erdemi temsil ediyor. Hilaller ise üç kıtaya yayılan ve dünyanın önemli bir bölümüne hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünün bir ifadesi. Kapı süslemesinde en tepede kullanılan yıldız ise Cumhuriyet’in ve dolayısıyla bir arada yaşamanın sembolü. Yıldızın en tepede konumlanması Cumhuriyet’in bina edildiği medeniyet birikiminin temellerinin sağlamlığına ve iki köklü medeniyetin birikimlerinin üzerinde yükselmesine işaret ediyor.

TOP Hemen Arayın!